Snad nejvíc nám daly zabrat hned první dva kilometry na nádraží. Petr s LaFonténem napjatě vyhlíželi Jardu, který dorazil až na poslední chvíli, protože si nechal klíče ve dveřích sklepa, ale Bóďa ho zachránila a tím i celý odjezd. Rychlík do Prahy byl naštěstí bez retro příplatku. Z dvaceti minut na přestup zbyly dvě, ale supermodernímu vlaku do tři a půl hodiny vzdáleného Chebu na nějaké té minutě zpoždění na odjezdu nezáleželo. Tyhlety rychlé, tiché, čisté, voňavé, klimatizované vlaky jsou už stejně vo ničem. V Chebu Jarda zajásal: „První úspěch - normální hospoda v centru!“ Ze statistiky funkce Stopař aplikace Mapy Petr přečetl omračující statistiku prvního dne - 20 km za 1 hodinu a 34 minut po trase z nádraží do střešního apartmánu penzionu Prediger v Kynšperku nad Ohří, kde, světe div se, od gymplu jsme to nezažili, mohl Jarda mít samostatný jednolůžkový pokoj neboli stavební oddělení pokojů dávalo velkou naději, že se v klidu vyspíme hned první noc, a to na jsme si připili v doporučené restauraci Skleník jen krátkou procházkou daleko od domu.
Od pěti hodin ráno se sousedstvím ozýval mnohohlas kohoutů. Posnídali jsme u stolu v naší kuchyňce, který domácí neslyšně prostřeli přesně na osmou. Nadšení bylo vidět i na ranním defilé a focení před domem v dresech. Tak odstartoval letošní ročník plný vodních prvků v hlavní roli s Ohří. Luxusní asfaltovou cyklostezku natěsno závodící s řekou vystřídala lesní cesta. Ta nás v pravý čas dovedla k potravinám, kde nejvyšší police byla ve výšce vietnamských očí. Jarda si dokoupil zásoby a Petr sehnal raritní Haribo Colorado. Vystoupali jsme k hradu Loket a pak dali oběd na terase na náměstí. Hojnost zvěře v lesích se opakovala i na jídelním lístku. Petr zabalen do deky pil citronádu s ledem.
Apartmán Carla v Karlových Varech byl jen 2,2 km od festivalového červeného koberce. Mile překvapil Petra vanou, ale bohužel malinkou. Při vjezdu do města jsme jen za světla protáhli naložená kola centrem a vyfotili se na kolonádě, ale po ubytování jsme se znovu pustili do varu ulic, kde Jarda poznával celebrity, a nakonec jsme únavou zapadli do asi šesté restaurace. Byl to pěkný a úspěšný den - 52 km podél nádherné řeky. Většinu vybavení bytu jsme nevyužili, i když Petr nabízel uvařit snídani, ale Jarda mohl mít opět vlastní ložnici oddělenou stěnou, dveřmi a ještě chodbou, na které jsme parkovali kola. Nakonec jsme si nakoupili večer cestou z centra každý snídani svou.
Ráno třetího dne bylo těžké, ale společná snídaně v kuchyni apartmánu příjemná. Sundáním vrstvy Petr definitivně přivolal léto a konečně se ukázala kompletní paleta dresů naší skupiny a pokračovali jsme dál evropskou cyklostezkou číslo 6 směr Kadaň. Pomocí umělé inteligence jsme určili kachnu na řece a pokračovali do Mattoniho království v Kyselce. Po výborné cibulačce, segedínu a italském ristretku v hostinci Na Špici v Radošově s trofejní výzdobou včetně losa jsme si udělali selfíčko k odeslání Honzovi. Foťák vtipně jako čtvrtý obličej identifikoval jelena na stěně. Objevily se drobné potíže s Petrovým kolem. Zatuhnutí torpéda nevěstilo nic dobrého. Šťastně jsme ale dojeli minutu před 18. hodinou, kdy zavírala recepce Cykloubytovny na koupališti v Kadaňi a stopař zobrazil 60 km. Než si LaFontén za stovku zaplaval a Jarda osprchoval, Petr úspěšně prolil kolo WDéčkem a zřejmě pár kapek se skutečně dostalo tam, kam mělo a převodovku rozchodil. Na zbytek týdne tak získal tři převody z jednadvaceti, přesto pelotonu stačil. Nadšeného Petra bohužel Jarda zchladil rozhodnutím: „Kilometry naježděné během technických jízd po parkovišti se do denního výkonu nezapočítávají.“ Po výborné večeři U Bílého beránka jsme se přesunuli do pivnice a degustovali Rohozec višeň z Turnova a Summer Ale od Karáska z Chomutova. Petr ve zdraví zvládl noc na horní patrové posteli, špunty zafungovaly skvěle. Ráno jsme skočili pár metrů do Kauflandu pro snídani a užili si ji v klubové kuchyňce ubytovny.
Čtvrtý den nás čekal nejhezčí šedesátikilometrový úsek Žatec–Louny do Hotelu Union navíc s jistotou, že Jarda bude opět stavebně oddělen. Po cestě jsme obdivovali Nechranickou vodní nádrž s chomutovskými paneláky na dohled. Slunce vykouklo a předpověď 18–21 stupňů slibovala další ideální cyklo den v dresech. Cestovali jsme krásnou kamennou štěrkovou stezkou většinou bez euroasfaltu, ale hlavně podél široké Ohře. Etymologie jejího názvu je odvozena od lososů, které jsme tam úplně viděli. Oběd v žatecké pivní restauraci U Orloje jsme samozřejmě doplnili místními pivy, Plavčíkem a Samcem, a obhlídkou Chrámu chmele a piva. Na čtvrtečních fotkách jsme podle Jardy vypadali už dost cyklisticky použití, přesto jsme zvesela vyrazili do přibližujícího se deště. Na konci dne nás opět potěšilo Jardovo: „Zase jsme to zvládli, dobrý to bylo.“ Večer pro změnu začal krušovickým pivem v restauraci Šalanda. Pokecali jsme s umělou inteligencí o pivu, opravách kola, o rozemílání opuštěných kasáren do silnic a podobně. Noc byla fajn, až na ty nevlastní polštáře.
Jarda si k snídani myslel, že snad s jedním mini párečkem rozbije svůj léty zažitý koncept šunka-sýr, ale nepodařilo se. Hogofogo hotelový interiér snižoval podprůměrný snídaňový stůl a obsluha hlučných a sprostých dlaždiček. Poslední ubytování v rodinném hotelu U Beránků v Libochovicích bylo na celodenní cestování blízko (27 km). Jarda měl tedy povoleno vymetat vesničky v okolí trasy, obzvláště ty, kde, jak říká, je všechno, i když klášteru v Panenském Týnu chyběla střecha a okna a podlaha a interiér a zámku v Peruci hlavní vchod. Držáky okapů toho dne byly ale výjimečné. Na lesní stezce jsme plašili hejna bělásků a zastavili se na dnes už zarostlejší vyhlídce, kterou obdivoval a poeticky popsal už Svatopluk Čech. Páteční odbočku na zámek v obci Pátek s výstavou papírových modelů hradů jsme spojili s obědem venku v místním hostinci Hela s nabídkou napsanou na třinácti tabulích. Odměnou za stoupání na vrstevnice rozbahněnou lesní stezkou bylo znovushledání s Ohří v Libochovicích. Po ubytování v hotelu U Beránků jsme ještě v 18 hodin vyrazili na hrad. Nejdřív kousek kolmo a pak pěšky přes výběh ovcí po žluté až k již zavřenému státnímu hradu Házmburk. Po cestě nahoru jsme potkali kastelánku opouštějící hrad ve spěchu v Ladě Niva. Když uviděla Jardu s brašnou, vyštěkla, co že v tom má, ale odpověď přilbu ji nestačila a nařkla ho z ukrytého dronu. Poslední večer jsme tak mohli z vyvýšeného místa přehlédnout celou tu odšlapanou nádheru a pak to o trochu níž zhodnotit u rozpáleného grilu a chlazeného piva. Po náročném týdnu jsme spali tvrdě, jen LaFontén slyšel Jardu i přes dveře.
Poslední den nás čekal přesun na vlak. Ráno Jarda vstával napnutý asi se vzpomínkou na pondělní odjezd na poslední chvíli. Měli jsme totiž jet na čas, a to jsme celý týden řešit nemuseli. Po zkušenostech, co říká navigace a co bývala každý den realita, jsme dobu jízdy vynásobili dvěma jako obvykle, a ještě přidali čas na oběd a půlhodinovou rezervu. Lesní cesta se změnila v slimáčí magistrálu. Zpomalovalo nás, jak se lepili na pneumatiky a na ně se lepil prach cest. Podél Malé Ohře jsme potkávali vážky a z přírody ven nás vyprovázeli motýli. Stíhali jsme s bohatým předstihem. Cestou byla spousta času děkovat řece při každém zahlédnutí, na každém mostě. Vesničky se měnily ve vesnice a loučení skončilo u zavřené pekárny v Bohušovicích nad Ohří. Před odjezdem vlaku ve 12:04 jsme poobědvali na letní zahrádce restaurace Radnice před městským úřadem. V nejteplejší den celého týdne na nás vyšel vlak do Prahy bez klimatizace a v podobném stylu jsme pokračovali až domů do Ústí, kde tentokrát na Jardu opravdu nikdo nečekal. Ještěže měl ty klíče. Až po pivu v hostinci U Malinů se Jarda konečně cítil v klidu a v bezpečí a my s ním.
Atmosféru Velké jízdy jsme drželi neustále. Byla v ní pýcha ze zdolávání společných výzev i dotýkání se vlastních hranic. Stali jsme se součástí krajiny a živlů kolem sebe. Byli jsme tam, kde jsme chtěli být. Jeden týden v roce jsme jeli své vlastní Gran Fondo.
Žádné komentáře:
Okomentovat